Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

Kadın Cinayetleri Neden Artıyor?

Kadın Cinayetleri Neden Artıyor?
Kadın Cinayetleri Neden Artıyor?

Kadın cinayetleri her geçen yıl artıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2016 yılında hazırladığı raporda 328 kadının öldürüldüğünü açıkladı.2015 yılında bu sayı 303 idi.

Kadınları Kim Öldürdü?

Raporda kadınları öldüren kişiler sırasıyla %31 koca,%25 tespit edilemeyen, tanıdığı bir akraba,%9 erkek arkadaş,%6 eski erkek arkadaş olarak yer aldı.

Cinayet Bahaneleri Neler?

Kadınların tespit edilemeyen nedenlerle öldürülmesi %44,kendi hayatına dair karar almak istemesi %26, ilişkiyi sonlandırmak istemesi ,evliliği sonlandırmak istemesi %9,başkasına karşı şiddeti engelleme ve şüpheli ölüm %3,cinsel saldırıya direnme ve ekonomik nedenlerle %2,homofobik saldırılar sonucu öldürülme %1 olarak belirtildi.

Cinayet nedenlerine bakıldığında kadınların tek başına kararlar alıp kendi ayakları üzerinde durmak istemesi, kendine yeni bir hayat kurmak istemesi erkekler tarafından hazmedilemiyor. Sözlü şiddet dayağa, dayak cinayete varıyor.

Çeşitli platform ve dernekler yürüyüşler yapıyor, imzalar topluyor, farkındalık yaratmaya çalışıyor ancak yeterli olmuyor.

Her şey Eğitim İle Başlar

Her şey insanın nasıl yetiştirildiği ile başlıyor. Anneler erkek çocuklarına kadına değer vermeyi öğretmeli, kadınları bir mal gibi görmemeyi öğretmeliler. Sevgililerine, eşlerine kıymetli bir varlık olarak davranma bilinci yerleştirmeliler. Erkek hayatı boyunca bu bilinçle kadına yaklaşır, korur, kollar.

Devlet Koruması Ne Derece Yeterli?

Kadınların bir kısmı yeterince korunamadığı için ölüyor. Devlete can güvenliğim tehlikede diye başvuruyor ancak koruma ya 1 tane sağlanıyor ya da hiç sağlanamıyor. Sığınma evleri yeterli sayıda olmadığından kadınlar evlerini terk edemiyor. Kadın yeterince korunsa cinayetlere fırsat verilmeyecektir.

Cezalar Yetersiz

Adalet mekanizması ne yazık ki ülkemizde düzgün çalışmadığından cinayetlere iyi hal uygulanması, hafifletici sebeplerden indirim derken katil zanlıları yeterince ceza çekmiyor. Yaptıkları yanlarına kar kalıyor. Devletin biran önce bu konuya bir dur demesi gerekmektedir. Kadına şiddete hayır!

admin 108

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla