Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

Kıyamette Sadece Bir Sevaba İhtiyaç Duyacak Kimse

Kıyamette Sadece Bir Sevaba İhtiyaç Duyacak Kimse
Kıyamette Sadece Bir Sevaba İhtiyaç Duyacak Kimse

Kişi, kıyamette ihtiyaç duyabileceği sadece bir sevabı nasıl bulabilir? Abdullah Sert Hocaefendi, Mahmud Sami Ramazanoğlu Hazretleri’nin “Bayram Sohbetleri” eserinden okuma yapıyor…

Kıyâmette bir kimsenin kurtulması için bir haseneye ihtiyacı olacak, o haseneyi bulabilirse kurtulacak, bulamazsa cehenneme atılacak. Ona Cenâb-ı Hak diyecek ki:

“Git bir hasene bul getir de seni kurtarayım!” O kul “Kime gideyim?” diye düşünecek. En yakın, en sevgili olan anaya gidecek

“Anacığım benim bir haseneye ihtiyacım var, bir hasene verirsen ben kurtulacağım, yoksa yanacağım, nasıl olsa senin ihtiyacın çok, bir hasene seni kurtarmağa kâfî gelmeyecek, bari ben kurtulayım. Senin daha çok haseneye ihtiyacın var, bir tane daha noksan olsa sana bir zarar yok, fakat ben bir hasene ile kurtulacağım, anacığım ne olur bana bir hasenne ver de ben bari kurtulayım.” deyince anası diyecek ki:

“Yavrum bugün benim işim perişandır, benim ihtiyacım daha çoktur. Sana bir tane bile hasene veremem.”

Bunun üzerine babasına gidecek. “Ey Baba bana bir hasene ver de ben kurtulayım, nasıl olsa bir hasene senin kurtulmana kâfî değil.” diyecek. Babası da: “Yavrum git yanımdan, git. Bugün benim işim pek müşkildir, sana bir iyilik verecek halde değilim.” diyecek.

Bundan sonra kardeşine gidecek, bir hasenne isteyecek, kardeşi de ondan kaçacak, “Git, git, benden uzak ol, benden uzak ol, benim halim perişan sana bir hasene dahî veremem!” deyip kaçacak.

Abese sûresindeki: “Bir gün ki kişi kardeşinden kaçacak, anasından babasından kaçacak, arkadaşlarından, dostlarından ve kendi öz oğullarından kaçacak, kendi ailesinden kaçacak. O gün olacak iş, o kimse için yetip artacak!”(Abese Sûresi 34-36) beyân buyurulan haller olacak.

İşte öyle şiddetli bir günde o mü’mine Cenâb-ı Hak diyecek ki:

“Bak hiçbir yakınından fayda göremedin. Senin hiç Allah için muhabbet ve sohbet ettiğin sâlih bir dost, bir kardeşin yok mu idi? İşte şimdi ona git bir hasene iste.” diyecek. O mü’min gidecek, benim Allah için sohbet ettiğim sâlih bir kardeşim vardı, deyip ona koşacak ve halini anlatacak, bir hasene isteyecek. Bu sâlih kardeşi:

“Al kardeşim, al ben nasıl olsa kurtulamayacağım, bir değil bin hasenemi de sana vereyim hiç olmazsa sen kurtul da, ben sana bedel olayım, ikimiz de yanmaktansa birimizin yanması kâfîdir.” diyecek.

İşte bundan sonra Cenâb-ı Hak buyurur ki;

“Ey kulum, mâdem ki sen bu mü’min kardeşinin yanmasına râzı olmadın ve ona kurtulsun diye hasenelerini verdin, ben senden daha cömertim, ben de seni ve mü’min kardeşini affettim. Sizi ayırmak bana yakışmaz, sizi ayırmadan cennete koyacağım.”

İşte böylece ikisi beraber cennete mazhar olup kurtulurlar.

 

 

O GÜN, VERİLEN NİMETLERDEN SORULACAKSINIZ

admin 145

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla