Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

Nazar Duası Nelerdir?

Nazar Duası Nelerdir?
Nazar Duası Nelerdir?

Nazar Duası

Nazar Duası herkesce bilinmektedir. Nazar‘ın neden ve nasıl olduğu net olarak bilinmemekle olup, bazı kişilerin bakışıyla olumsuz etkiler oluşturabildiği dinen de kabul görmektedir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de, “İnkâr edenler Kur’an’ı dinlediklerinde, neredeyse seni gözleriyle yıkıp devireceklerdi.” buyurulmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Göz değmesi (nazar) haktır.” buyurmuş; yüzünde sarılık gördüğü biri için; “Bunun için dua edin, çünkü kendisinde nazar var.” demiştir.

Bu konuda Resûlullah’ın (s.a.s.) nazar olunmasına karşı  (Felâk ve Nâs) sûrelerini okuduğu; ashabına da bunları okumalarını önerdiği rivayet edilmektedir.

Büyüye ve nazara karşı birden fazla dua okunabilir. Hz. Peygamber (s.a.s.) , torunları Hasan ve Hüseyin’i nazar ve benzeri olaylardan korumak konusunda onlara şu duayı okurdu:

أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّةٍ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّةٍ

Her türlü şeytan ve zehirli hayvanlardan ve bütün kem gözlerden Allah’ın eksiksiz kelimelerine sığınırım.” (Buhârî, Ehâdîsu’l-enbiyâ, 10; bkz: İbn Mâce, Tıb, 36).

Yine Resûl-i Ekrem (s.a.s.), “Kim hoşuna giden bir şey görür de; ‘Mâşâallah lâ kuvvete illâ billâh’ (Allah’ın dilediği olur. Ondan başka kuvvet ve kudret sahibi yoktur) derse, ona hiçbir şey zarar vermez.” (Beyhakî, Şu‘abü’l-îmân, VI, 213) buyurmuştur.

Nazar Duası Arapça Okunuşu

أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّةٍ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّةٍ

Nazar Duası Türkçe Okunuşu

Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semiûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun). Ve mâ huve illâ zikrun lil âlemîn(âlemîne).

Nazar Duası Anlamı

Şüphesiz inkâr edenler Zikr’i (Kur’an’ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) “Hiç şüphe yok o bir delidir” diyorlar. Hâlbuki o (Kur’an), âlemler için ancak bir öğüttür.

Nazar Duaları

Felak suresi

Bismillâhirrahmânirrahîm

Kul, euzü birabbil felâk, min şerri ma halak, ve min şerri gasikin iza vakab, ve min şerrin neffassâti fil ukad, ve min şerri hâsidin iza hased.

Felak Suresi Meali

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla
De ki: “Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım.” ﴾1-5﴿

Nâs suresi

Bismillâhirrahmânirrahîm

Kul, euzü birabbin nâs, melikin nâs, ilâhin nâs, min şerril vasvasil hannas, elleziy yuvesvisu fiy sudûrin nâs, minel cinneti ven nâs.

Nâs suresi Meali

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla

De ki: “Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine, insanların İlah’ına sığınırım.” ﴾1-6﴿

Ayet-el Kürsi Suresi

Bismillahirrahmanirrahim

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyü hüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Ayet-el Kürsi Suresi Meali

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla

Allah, O’ndan başka tanrı yoktur; O, diridir, her şeyin varlığı O’na bağlı ve dayalıdır. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur. İzni olmadan O’nun katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (O’na hiçbir şey gizli kalmaz.) O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.

Nazar Ayeti

Nazar ayeti Kalem sûresinin 51 ve 52’inci ayetleridir. Bu ayetler nazar değmesine karşı okunur. Hasan Basri Hz.leri başta olmak üzere Ulema-i İslam (İslam uleması) göz değmelerine (isabet-i ay ve nazara) karşı bu ayetleri okumuşlar ve okunmasınıda tavsiye etmişlerdir. Bu ayet-i kerimeler, Peygamber (a.s) Efendimizi nazara uğratarak çatlatmak ve göz değdirmek suretiyle O yüce Peygamberin mübarek vücudunu ortadan kaldırmak için kafirler(müşrkler, dinsizler) haian gözleriyle Resûlullaha baktıklarını bildirmek için nazil olmuştur.

Nazar Ayeti Arapça Okunuşu

بســـم الله الرحمن الرحيم * وَاِنْ يَكَا دُالَّذِينَ كَفَرُو ا َليُزْ لِقوُ نَكَ بِا َبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِ ّ كْرَ وَيَقوُ لوُ نَ اِنَّهُ لَمُجْنوُ نٌ * وَمَا هُوَ اِلا َّ ذِكْرٌ لِلْعَا لَمِنَ *

Nazar Ayeti Türkçe Okunuşu

Ve in yekâdüllezîne keferû le yuzligu neke biebsarıhîm lemma semî ûzzîkra ve yeku lüne innehü le mücnûn. Ve mâ hüve illâ zîkrun lil âlemin.

Nazar Ayeti Anlamı

Ey resûlüm Muhammed!) O kâfirler, az kaldı ki, (çıkası) gözleriyle seni devireceklerdi. Sana çatlatacak gibi çok hain bir bakışla baktılar.

Nazar Boncuğu

Nazar Boncuğu oldukca popüler olup sıkça kullanılmaktadır. Kötü niyetli bakışların etkisini ortadan kaldırmak için “nazar boncuğu” kullanılmaktadır. Nazar boncukları mavi renkli olup üzerlerinde göz resmi yada göz simgeleri bulunmaktadır. Çocuklarda ,yetişkinlerde , hayvanlarda  verimli araziler , araçlarda gibi birçok alanda kullanılmaktadır.Nazar değmesi durumunda tüm nazarı üzerine toplayıp çatlayıp koruduğuna inanılmaktadır.

Nazar  Boncuğu Çocuklarda beşik yanlarına , kıyafetinin görünen yüzüne veya yastığına iliştirilir. Yetişkinlerde ise bileklik olarak bileğe , boyuna asılma olarak kolye şeklinde , yüzük olarak parmağa ve kıyafete iliştirilerek kullanılmaktadır. Bu sayede korunulduğu düşünülmektedir.

Nazar Sohbeti

Nazar Sohbeti konusunda Sitemizde  islami sohbet ve dini sohbet altında bu konuyada değinilmektedir. islami  sohbet odalarımızda her konuda olduğu gibi bu konuada sohbet edebilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Ramazan ayı sohbetlerinde bu konuyada sıkca yer verilmektedir. Sizlerde bize katılıp islami bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.

Nazar konusu zaman zaman insanların işleri ters gittiğinde, veya istedikleri gibi gitmediğinde daha çok gündemlerine gelmektedir. Bu zamanlarda Nazar konusu ve  çaresi araştirilmaktadır. İnternette , çevreye veya tanıdık cami hocalarına danışmaktadır. Yukarda ayrıntılı olarak belirtmiş olsakta kısaca değinmek tekrar gerekirse ; Bu konuda ilk ve tek gidilecek kişi her konuda olduğu gibi Allah’tan başkası değildir. Namazlarımızda , ibadetlerimiz ve dualarımızda şukredip bu konularda yardım isteyeceğimiz yegane kişiden yardım istemek gerekmektedir.  Bu konularda istişare etmek canlı orneklerle online paylaşım yapmak isteyen arkadaşlarımız mobil islami sohbet odalarımızda müslüman kardeşlerimizle istişare edebilir.

Rabbim herkese gönlüne göre güzellikler versin inşallah. Kimseye kimseyi tamah ettirmeyip göz nazar değdirmemesi dileğiyle. Herkesin gönlü kadar temiz bir yaşam yaşaması dileğiyle

 

admin 324

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla