Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

Abdullah Bin Mes’ud Abdullah ibn-i Mesud Kimdir?

Abdullah Bin Mes’ud Abdullah ibn-i Mesud Kimdir?
Abdullah Bin Mes’ud Abdullah ibn-i Mesud Kimdir?

Abdullah Bin Mesud Kimdir?

Abdullah İbn-i Mesut

Selamun Aleykum ve Rahmetullah.. Allah’ın Rahmeti ve Bereketi üzerinize olsun..

Abdullah bin Mesut Peygamber efendimizin müşaviri olup, her zaman Peygamberimizin huzuruna hatta evine girmeye izin verilmiş, ashabın seçilmişlerinden, Cennetle müjdelenmişlerden idi. Hep Resulullah’ın yanında bulunarak Kur’an-ı Kerim’i iyi öğrendiği gibi pek çok da hadis-i şerif dinlemiş, ezberlemiş ve nakletmiştir. Ebu Cehil!i o öldürdü!

İbn-i Mesut, hazretleri

Abdullah bin Mesut Peygamber efendimizin müşaviri olup, her zaman Peygamberimizin huzuruna hatta evine girmeye izin verilmiş, ashabın seçilmişlerinden, Cennetle müjdelenmişlerden idi. Hep Resulullah’ın yanında bulunarak Kur’an-ı Kerim’i iyi öğrendiği gibi pek çok da hadis-i şerif dinlemiş, ezberlemiş ve nakletmiştir. Ebu Cehil!i o öldürdü

İbni Mesut hazretleri cüssesinden umulmayan kahramanlıklar göstermiştir. Savaşlarda, Resulullah’ın yanından ayrılmayıp, cansiperane bir şekilde savaşırdı. Bedir savaşında, küfrü ve imansızlığı ile meşhur ve Resulullah efendimizin “Bu ümmetin Firavunu” buyurdukları Ebu Cehil’in başını o kesmiştir.

İbn-i Mesut, hazretleri Osman’ın hilafetine kadar Küfe’ de kalıp, onun daveti üzerine Medine-i Münevvere ‘ye döndü. Altmış yaşları civarında hastalandı. Rüyasında Peygamber efendimizi görmüş, Resulünle onu kendi tarafına davet etmiş, o da bu daveti büyük bir zevkle kabul etmişti. bundan çok az bir zaman sonra da vefat etti.

Hastalandıkları zaman hazreti Osman hususi olarak yanına gelip:

Allah telaya kavuşma halin yakın; bir sıkıntın, şikayetin, isteğin var mıdır? diye sordu. Cevaben;

Günahımdan şikayet ediyorum, rahmet-i ilahiyeydi isterim, dedi.

Bir tabip getirelim mi? deyince;

Hacet yok, beni hasta eden tabidir, cevabını verdi.

“Yumuşak davran! Sertlikten ve çirkin şeyden sakın!

Yumuşaklık insanı süsler. Çirkinliği giderir.”

“Yumuşak davranmayan, hayır yapmamış olur.”

“İçinizde en sevdiğim kimse, huyu en güzel olanınızdır.”

“Kendisine yumuşaklık verilen kimseye, dünya ve ahiret iyilikleri verilmiştir.”

“Cehenneme girmesi haram olan ve Cehennemin de onu yakması haram olan kimseyi bildiriyorum. Dikkat ediniz! Bu kimse insanlara kolaylık, yumuşaklık gösterendir.”

“Yumuşak olanlar ve kolaylık gösterenler, hayvanın yularını tutan kimse gibidir. Durdurmak isterse hayvan ona uyar. Taşın üzerine sürmek isterse hayvan oraya koşar.”

“Kızdığı zaman istediğini yapabilecek bir kimse, kızmazsa, Allahü teala, kıyamet günü onu herkesin arasından çağırır, Cennette istediğin hurinin yanına git der.”

Bir kimse Resulullah’tan nasihat istediğinde: “Kızma, sinirlenme” buyurdu. Bir kaç kez sormuş hepsinde “kızma sinirlenme” buyurmuş

Abdullah ibn-i Mesud Kimdir?

Abdullah Bin Mesud (r.a) kimdir? Kur’an’ı açıktan okuyan ilk sahabi; Abdullah Bin Mesut’un kısaca hayatı. Abdullah Bin Mesut ilk müslümanlardan ve Ashab-ı Kiramın ilim ve fazilet bakımından önde gelenlerindendir.

Künyesi Ebu Abdurrahman’dır. Müslüman olduğu günden itibaren Hz. Peygamber’in yanından ayrılmamış ve ona hizmetten zevk almıştır. Abdullah Bin Mesut zayıf, nahif bir kişi idi. Tatlı bir sesi, sevimli bir yüzü vardı. Müslüman olduğunda Müslümanların sayısı çok azdı. Açıktan Kur’an okuyamaz ve Kabe’de namaz kılamazlardı.

admin 196

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla