Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

Fakir Çocukları Sünnet Ettirmek İçin Harcanan Para Zekat Yerine Geçer mi?

Fakir Çocukları Sünnet Ettirmek İçin Harcanan Para Zekat Yerine Geçer mi?
Fakir Çocukları Sünnet Ettirmek İçin Harcanan Para Zekat Yerine Geçer mi?

Fakir çocukları sünnet ettirmek için harcanan para zekat yerine geçer mi? Zekatın geçerlilik şartları nelerdir? Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım cevaplıyor.

KÜÇÜK YAŞTA SÜNNET OLAMAYAN VEYA SONRADAN MÜSLÜMAN OLAN YETİŞKİN ERKEKLERİN SÜNNET OLMASI GERELİ MİDİR?

Erkeklerin sünnet olması (hıtân), İslam’ın şiarlarından biridir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sünnet olmayı fıtrat gereği yapılan işler arasında zikretmiştir. (Buhârî, Libâs, 63, 64; İstizân, 51; Müslim, Tahâre, 49; Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 178) İslam âlimlerinin çoğunluğu, sünnet olmanın vacip olduğunu söylerken Hanefiler bunun meşru bir mazeret olmadıkça terk edilmemesi gereken bir sünnet-i müekkede olduğunu vurgulamışlardır.

Bu itibarla sonradan Müslüman olan ya da küçükken sünnet olamamış bir kimsenin sünnet olması gereklidir. Ancak sünnet olmak İslam’ın şiarı olmakla birlikte, İslam’a girmek için bir ön şart değildir. Bu sebeple geç yaşta sünnet olmak kişiye bedensel ve ruhsal açıdan sıkıntı verecekse ya da sağlık açısından sakıncalar doğuracaksa kişi sünnet olmayabilir. (Serahsî, Mebsût, X, 156; Mâverdî, el-Hâvi’l-Kebîr, XIII, 430-432; Karâfî, ez-Zahîre, XIII, 280; İbn Kudâme, Muğnî, I, 115; İbn Âbidîn, Reddu’l-Muhtâr, VI, 751)

SÜNNET OLMAK FARZ MIDIR?

admin 123

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla