Sohbet Girişi
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Hayvanlar Neden Vücutlarında Yağ Depolar?

Hayvanlar Neden Vücutlarında Yağ Depolar?
Reklam 3 Kod Alanı

Doğadaki bütünlük bir düzen ve denge içindedir. Bu düzenin bozulması her şeyi kötü hale getirebilir. Yağ depolamakta bu yüzden çok önemlidir. Kuş uykusunda yatan canlıların buna ihtiyacı vardır.

Eğer yağ depolamazlarsa vücutları susuz kalır, uyandıklarında hareket etmeleri zorlaşır, sindirim ve metabolizma sistemleri dengesizleşir.,

Rüyada Kedi Sevmek Ne Anlama Gelir?

Yağın Faydaları

Yağ, en çok enerji veren bileşenlerden biridir. Yağın yapısında oksijen (O), karbon(C), hidrojen(H) vardır. Yapılarında bolca oksijen bulunduğundan solunum ile enerji üretilir.

Proteinler yağları, karbonhidratlar da proteinleri takip eder. İlk sindirilen besin karbonhidrattır.

Enerji halindeyken ilk karbonhidrat kullanılır. Yağların sindirimi protein ve karbonhidrata göre daha zor olduğu için en son yakılan bileşendir.

Yağ, içinde bulundurduğu çeşitli vitaminleri çözdürür ve canlıların vitamin ihtiyacını karşılar. İhtiyaç anında yağ kullanıldıktan sonra kalan yağ hemen depolanmaya başlar.

Yağ Depolama Nedenleri

Hayvanlar genellikle kış uykusuna yatmadan önce yağ depolar. Kış uykusuna yattıkları zaman normal yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmedikleri için bu depolamaya ihtiyaç duyarlar.

Bu uyku zamanında faaliyetleri çok az olduğundan suya normal yaşamdaki gibi ihtiyaçları olmaz.

Göçmen kuşlar da yapacakları göç öncesi yağ depolar ve faaliyetlerinde bu yağı kullanırlar. Yağ deposu sayesinde vücutlarındaki sıvı miktarı korunmuş olur.

Köpeğimin Hasta Olduğunu Nasıl Anlarım?

Yağ, vücutlarından katı olarak atılır. Böylelikle su korunmuş olur. Yağ deposu, kış soğuk olduğundan üşümeyi engeller. Derinin altında birikir ve bir tabaka haline gelip vücudu koruma altına alır.

Yağ deposu, Kış uykusundan uyanıldığında yaşamsal faaliyetlere kolaylık sağlar. Eklemlerin hareketini kolaylaştırır. Balinaları dışarıdan gelecek zararlı darbelere karşı korur.

Çölde hayatını geçiren hayvanların vücudunun büyük bir bölümü yağdan oluşur. Çöldeki kuraklığa ve kış gecelerinde oluşan kötü hava koşullarına bu yağlar ile tutunurlar. Yağları aynı zamanda kuraklığa karşı susuz kalmamalarını sağlar.

Ayılar 5 aya yakın kış uykusuna yatar. Bu süre içinde yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmezler. Ama buna rağmen uyandıklarında hiçbir sorunla karşılaşmazlar.

Çünkü depoladıkları yağ, üre oluşumu ve kas erimesi gibi sorunların oluşmasına karşın vücudu korur.

Bu sorunların oluşmaması bize protein kullanılmadığını gösterir. Bu yüzden kış uykusundan uyandıklarından kısa bir süre sonra avlanırlar.

admin 78
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odalarımız +18 yaş kullanıcılar için uygundur. 18 yaş altı kullanıcıların girmesi yasaktır!
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı
Araç çubuğuna atla