Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

İlk Tövbenin Kabul Olduğu Tepe

Abdestin Çıktığı Yer İlk Abdest

İlk  Tövbenin Kabul Olduğu Tepe

Burası, İNSANLIK  serüvenin başladığı yerdir.

Hz. Adem ve Havva’nın yeryüzünde ilk defa buluştuğu yer. 

Hz. Adem, cennete, yasak ağaca yürür (hata yapar) ve meyvesinden yer. Sonra,

Cebel-i Rahme Rahmet Tepesi Nerede?  İlk  Tövbenin Kabul Olduğu Tepe Dini sohbeti.Net

Bismillahirrahmanirrahim.

“Rabbena zalemna enfusena ve in lem tağfirlena ve terhemna lenekunenne minel hasirin”(Araf-23) Ayette buyrulduğu gibi, DiniSohbeti.net

Hz. Havva ile birlikte, “Ya Rab, biz kendimize zulmettik. Eğer sen bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen, kaybedenlerden oluruz Ya Rabbi!” diye feryat ederler. Allah, onları cennetten çıkarır. Hz. Adem ile Havva, ilk defa bu dağın tepesinde buluşurlar.

Hz. Adem ile Havva günahlarından dolayı gözyaşlarına boğulurlar, ağlarlar ve yalvarırlar: Ya Rabbi sana nasıl tevbe edelim, bize tevbeyi öğret. Allahu Teala Hz. Adem’e öğretir.

Ey Adem! harama yürüdüğün ayakları topuklarınla beraber yıka. Yasak ağaca uzanan elini, harama uzanın elini dirseğinle beraber yıka.

Harama baktığın yüzünü yıka, yediğin ağzını, kokladığını burnunu yıka. Abdest, Hz. Adem’in tövbesidir.  İlk abdesti alan Hz. Adem’dir. Her abdest bir tövbededir aslında. Her abdestle dökülen maddi kirler değil, günah kirleridir.

Yasin Suresi’ni hatırlayalım:

Bismillahirrahmanirrahim.
“O gün insanların ağızlarını mühürleriz, ellerini konuştururuz, ayakları kazandıklarına şahitlik eder.” Kıyamet günü, elimiz, ayağımız aleyhimize şahitlik etmesin diye Allah abdest nimetini vermiştir insanlığa. Abdest olmasaydı, hepimiz organlarımızın aleyhimize şahitliğinden helak olurduk.

Abdestliyken abdest almaya ne der eskiler?

Nurun ala nur işte bundandır. Her abdest bir tövbedir. Aldığımız her abdest günahlarımıza tövbe olsun, nur olsun, rahmet olsun.

Allah’ım benim dualarımı bana dua edenlerin duasını benden dua bekleyenlerin duasını ve ümmeti Muhammed’in dualarını kabul etsin inşallah Ya Rabbim

admin 344

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla