Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
admin   24 Ağustos 2022
admin   08 Şubat 2023
Popüler Yazılar

İslam’ın Beş Şartı Nelerdir? Kelime-i Şehadet ve Anlamı

İslam’ın Beş Şartı Nelerdir? Kelime-i Şehadet ve Anlamı
İslam’ın Beş Şartı Nelerdir? Kelime-i Şehadet ve Anlamı

İslam’ın Beş Şartı Nelerdir? Kelime-i Şehadet ve Anlamı

Şehadet etmek, Namaz Kılmak, Zekat Vermek,Oruç tutmak, Hacca gitmek, İslam’ın Beş Şartı

Şehadet Etmek; Ben  şehadet ederim ki,  Allah’tan Başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed onun kulu ve resulüdür. Kelime-i Şehadetin ilk kısmında Allah’tan  başka ilah olmadığına, ikinci kısmımda ise Muhammed’in  Allah’ın kulu ve resulü olduğuna tanıklık edilir. Kelime-i Şehadet  bu tanıklığın dille açıklanması anlamına gelmektedir. 

Kelime

Şehadet etmek, Namaz Kılmak, Zekat Vermek,  Oruç tutmak, Hacca gitmek, İslam’ın Beş Şartı

Şehadet Etmek; Ben  şehadet ederim ki,  Allah’tan Başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed onun kulu ve resulüdür. Kelime-i Şehadetin ilk kısmında Allah’tan  başka ilah olmadığına, ikinci kısmıda ise Muhammed’in  Allah’ın kulu ve resulü olduğuna tanıklık edilir. Kelime-i Şehadet  bu tanıklığın dille açıklanması anlamına gelmektedir.

Namaz Kılmak

Namazzzzzzzzzzzzz

Namaz  Kılmak  Zekat Vermek Oruç tutmak Hacca gitmek Sehadet etmek 

İslam dininde, Allah’ın verdiği nimetlere şükretmiş olmaları ve kulları üzerindeki hakkını yerine getirmeleri, bu esnada kulun Rabbi ile arasında bir bağ kurarak yalvarıp dua etmesi ve Müslümanı kötülükten ve hayasızlıktan alıkoyması için farz kıldığı bir ibadettir. İslam dinindeki en önemli ibadet olup Kur’an’da birçok ayette bahsedilmiştir.

Zekat Vermek

Zerrrr

Zekat Vermek, Oruç tutmak, Hacca gitmek ,Sehadet etmek , Namaz kılmak, 

İslam’da, zekat, üzerine farz olan herkesin, her sene fakir veya muhtaç olan insanlara veya zekat toplayıcısı memurlara verilmesi gereken sadakadır. Fakirler zekat vermek zorunda değildirler.

Oruç Tutmak

Oruçççç

Oruç tutmak, Hacca gitmek ,Sehadet etmek , Namaz kılmak, Zekat  vermek

Hicri ayların dokuzuncusu olan Ramazan ayında bütün Müslümanların fecin başlamasından ki bu sabah namazından güneş batıncaya akşam namazına kadar yemeyi, içmeyi ve şehevi arzuları terk ederek oruç tutmalarıdır. Oruç yalnız aç ve susuz kalmak değildir. Bir hayvanı ve inanmayan bir kimseyi bir odaya hapsedip aç, susuz bırakmakla oruç tutturulmuş olmaz. Oruçtan maksat, sabır, şükür nefs terbiyesidir.

Hacca Gitmek

islam dininde belirtildiği gibi özel bir zamanda Allah’a özel bir ibadeti yapmak maksadıyla Mekke’de bulunmaktır. İslam inancına göre Allah, maddi durumu iyi olan bireylerin ömründe bir  islam  kere bu ibadeti yapmasını farz kılmıştır. Hacda dünyanın her yerinden gelen Müslümanlar ihram denilen bir örtüye bürünerek Allah’a ibadet ederler. Bu ibadetin en önemli bölümü Arafat Dağı2nda vakfeye durmak. Kabe’yi tavaf etmek, Safa ve Merve arasında sa’y yapmaktır.

islam’ın şartları her Müslüman için geçerlidir. Bu nedenle Müslümanların her biri İslam’ın şartlarını bilmesi ve yerine getirmesi gerekir. İşte İslam’ın şartları: İslam’ın beş şartı bu hadise dayanılarak oluşturulmuştur. Rivayete göre Cebrail sahabetlerden Dâhiye kılığına bürünerek peygamber ve arkadaşlarını ziyaret eder, peygambere çeşitli sorular sorar:

“Ya Muhammed! Bana İslam’ın ne olduğunu söyle!” Muhammed: “,islam  Allah’tan başka ilah olmadığına, Muhammed’in de Allah’ın elçisi olduğuna tanıklık etmen, namazı dosdoğru kılman, zekatı vermen, Ramazan orucunu tutman ve gücün yeterse Beyt’i hac etmendir” der. Bunun üzerine o zat: “Doğru söyledin” der. 

 

admin 213

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla