Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

Kadın, Evde Saçını Açtığında Şeytan Onun Saçıyla Oynar Mı?

Kadın, Evde Saçını Açtığında Şeytan Onun Saçıyla Oynar Mı?
Kadın, Evde Saçını Açtığında Şeytan Onun Saçıyla Oynar Mı?

Soru

Duyduğuma göre bir kadın evde tek başına kalsa bile uzun süre saçını açık bırakmamalı, çünkü bu durumda şeytan açıkta olan saçıyla oynar, bunu duyduktan sonra saçım ıslak olsa bile hep örterim, bu doğru mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kadın, mahrem erkekler ve kadınların yanında saçını açabilir. Bu konuda ilim ehli ittifak etmiştir. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem zamanından beri bu günümüze kadar tüm Müslüman kadınlar böyle davranır.

İddia edilen şeytanın kadın saçıyla oynaması yalan bir iddia olup bunun kanıtı yoktur. Aslı olmayan böyle iddiaları ortaya koymak caiz olmadığı gibi başkalarına aktarmak da caiz değildir. Yüce Allah şöyle buyurdu: “Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur.” (İsra/36)

Şeyh Useymin Rahimehullah’a şöyle soruldu:

Ezan okunduğu zaman kadının saçı açık kalırsa ezan boyunca melekler onu lanet ettiği doğru mu?  Kendi evinde, mahrem ve kadınlar dışında onu kimse görmediği halde başı açık kalması haram mı?

Cevap:

Bu doğru değil, mahrem olmayan bir erkek onu görmediği takdirde ezan okunsa bile başı açık kalmasında bir sakınca yoktur. Sadece namaz kılmak istediğinde yüzü hariç tüm bedenini örtmesi gerekir. Nitekim birçok ilim ehli elini ve ayağını açabileceğini savunmuştur. Ancak tedbir açısından yüz hariç örtülmesidir. (Mecmu Fetava İbn Useymin 12/202)

En iyisini Allah bilir.

admin 215

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla