Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

Niyet Etmedim Orucumu Bozsam Kefaret Gerektirir mi?

Niyet Etmedim Orucumu Bozsam Kefaret Gerektirir mi?
Niyet Etmedim Orucumu Bozsam Kefaret Gerektirir mi?

Niyet etmeden oruç bozmak kefaret gerektirir mi? Sahurda niyet etmedim, orucumu bozsam 61 gün oruç tutmam gerekir mi? Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım açıklıyor.

Bazı kardeşlerimiz maalesef şöyle bir yanlışın içerisine girebiliyorlar. Niyet etmezsem gününe gün kaza ederim ama niyet eder de bozarsam kefaret orucu tutmam gerekir. Dolayısıyla “kefaret orucu tutmamak için gününe gün kaza etmek üzere bu günü niyetsiz geçiririm. Yarın için oruç tutmamaya derim. Böylelikle o günü kaza ederek telafi ederim, kefaret tutmama gerek kalmaz” diye yanlış bir düşüncenin içerisinde bulunuyorlar.

Bir yanlışın, bir suçun kefaretinin olması onun bağışlanabileceği, örtülebileceği, affolunabileceği anlamına gelir. Bir suçun kefaretinin olmaması onun asla tamir edilemeyeceği, bağışlanmayacağı anlamına gelir. Dolayısıyla kefaretinin olmaması geriye dönüşü imkansız bir uçuruma yuvarlanmak demektir.

Bir Müslümanın Ramazan ayında üzerine oruç tutmak farz olduğu halde ben niyet etmedim deme lüksü yoktur. Müslümanlıkla Ramazan’da oruç tutmamak yan yana gelebilecek kelimeler değildir. Ama bir Müslüman oruca başlamış da şeytan kandırmış, arkadaşına uymuş, ne olmuşsa orucu bozulmuş çok büyük bir yanlış yapmıştır, çok büyük bir günah işlemiştir ama kefareti tutar. İnşallah Cenab-ı Hak onu bağışlar, mağfiret eder.

ORUCA NE ZAMAN VE NASIL NİYET EDİLİR?

admin 132

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla