Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

Sabır

Sabır
Sabır

Sabırlı  Olmak

Sabır imanın  yarısıdır 

Sabır kavramı sözlükte direnç gösterme, kararlılık, acele etmeme gibi anlamlara gelir. DiniSohbeti.net

 Sabırlı Olmak  DiniSohbeti.net

Terim olarak ise sabır; hoşa gitmeyen olaylar, nefse ağır gelen şeyler ve insanı zorlayan durumlar karşısında ruhsal dengeyi bozmamak için dünya ve ahiret yararlarını düşünerek insanın kalbinde yer tutan sükûnet ve dayanma kuvveti, Allah (c.c) sığınıp güvenerek zorluklar ve felaketler karşısında direnç göstermek demektir.

İnsan hayatta çeşitli olumsuzluklara, sıkıntı ve sorunlarla, başarısızlıklarla karşılaşabilir.

Örneğin insan; hastalanabilir, işleri kötü gidebilir, doğal afetlerden zarar görebilir, amaçlarına ulaşamayabilir, istediklerine sahip olamayabilir. Böyle durumlarda sabırlı olmak, karamsarlığa kapılmamak gerekir. Dinimiz bizden böyle davranmamızı ister.

Zorluklarla mücadele etmemizi, sıkıntılar karşısında azimli ve sabırlı olmamızı öğütler. Karşılaştığımız zorluklarda Allah’a sığınmamızı, ondan yardım dilememizi buyurur.

Örneğin bir ayette Rabb’imiz şöyle buyurur: “Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki Allah sabredenlerle beraberdir.” başka bir ayette de “İşte onlar, sabretmelerine karşılık cennetin yüksek makamlarıyla mükafatlandırılacaklar ve orada esenlik dileğin e selamla karşılanacaklardır.

İslam dini sadece bela ve musibetler ile zorluklar karşısında değil, insanlarla ilişkilerimizde de sabırlı olmamızı ister. Davranışlarımızı kontrol etmemizi, nefsimize hakim olmamızı buyurur. Tepkilerimizin ölçülü ve dengeli olmasını öğütler.

Peygamberimiz “İnsanlarla bir arada yaşayan ve onları eziyetlerine sabreden mümin, insanlarla bir arada yaşamayan ve onları eziyetlerine sabretmeyen müminden daha büyük ecre nail olur.” buyurur.

Başka bir hadisinde de “Güçlü kimse, insanları güreşte yenen değil, bilakis öfke anında kendisine sahip olandır.” buyurur. Böylece bizlere, nefsimize hakim olmamızı, davranışlarımızı denetlememizi tavsiye eder. Peygamberimiz sevmese ve düşmanlıkta bile ölçülü olmayı buyurur.

Sabır imanın  yarısıdır

Selam ve dua ile

admin 256

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla