Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

Süleyman Mührünü cin hile ile almış mı?

Süleyman Mührünü cin hile ile almış mı?
Süleyman Mührünü cin hile ile almış mı?

Hz. Süleyman ile ilgili bu hikaye İsrailiyat dediğimiz hurafelerden biridir. Ne Kur’an’da ne de sahih hadis kaynaklarından böyle bir bilgi yoktur. Tefsir kaynaklarında bu hikaye: Biz Süleyman’ı imtihana tâbi tuttuk ve tahtının üzerine bir ceset bıraktık.

Sonra o, Allah’a sığınıp tekrar tahtına döndü.” (Sad, 38/34) mealindeki ayetin açıklaması çerçevesinde zikredilmiştir.

Hz.Süleyman Mührü Hakkında İlk Defa Duyacağınız 5 Yeni Bilgi!

Hatta bu hikayenin çok farklı versiyonları vardır. Ancak bunların arasında en uzun ve yaygın olan hikâyede var olan bazı bilgilerden ötürü, muhakkik alimler tarafından reddedilmiştir.

Fahreddin Razi, boş adamlar manasına gelen “Haşviler”in yer verdiği bu hikayenin doğru olmadığını şöyle anlatmıştır:

a. Eğer denildiği gibi şeytan Hz. Süleyman Peygamberin kılığına girmişse bu takdirde dinlerin hiçbirine itimat edilmez. O halde insanlar: “Hazreti Muhammed, Hazreti İsa, Hazreti Musa adındaki kimseler de kendileri değil, onlara benzemek için onların suretine giren şeytan olma ihtimali var.” diyerek onların dinlerini kabul etmeyebilirler. Yani bu tamamen dinin iptali anlamına gelir.

Mührü Süleyman Nedir?

b. Eğer şeytan Hz. Süleyman gibi bir peygambere karşı böyle bir muamelede bulunabilirse bu takdirde alimler, zahitler, evliyaların hepsine karşı aynı muameleyi yapabilir. Yani kitaplarını parçalayabilir, evlerini başlarına yıkabilir, demektir. Ancak bu ise mevcut İslami literatüre karşı büyük bir kuşku uyandıracaktır.

c. Ayrıca bu masalda, şeytanın Hazreti Süleyman kılığında hanımlarına da musallat olduğu söylenir. Halbuki, Allah’ın bir peygamberinin eşlerine böyle bir çirkinliğe müsaade etmesi asla düşünülemez (bk. Razi, ilgili ayetin tefsiri).

admin 52

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla