Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

Surelerin İniş (Nüzul) Sırası Nedir?

Surelerin İniş (Nüzul) Sırası Nedir?
Surelerin İniş (Nüzul) Sırası Nedir?

Nüzul ne demektir? İlk ve son nazil olan sureler hangileridir? Surelerin iniş (nüzul) sırası nasıldır? İniş (nüzul) sırasına göre Kur’an sureleri.

Nüzul, İlâhî kitapların ve özellikle Kur’ân-ı Kerîm’in Allah katından indirilişini ifade eder.

NÜZUL NEDİR?

Sözlükte “yukarıdan aşağıya inmek, gelmek, konaklamak” mânasında masdar ve “iniş” anlamında isim olan nüzûl kelimesi ilâhî kitapların, özellikle de Kur’an’ın Allah katından gelişini ifade eder.

Kur’an’da 261’i fiil kalıplarında olmak üzere yaklaşık 300 yerde geçen nüzûl kavramı ile su, rızık, Allah’ın ordusu, azap, şeytan, melek, huzur ve sükûn, rûhu’l-emîn vb.ne atıf yapılmış, bunların yanında Tevrat, İncil ve Kur’an’a, ayrıca Kur’an yerine kullanılan hak, zikir, nur, âyet ve sûre kelimelerine nisbet edilmiştir. (M. F. Abdülbâkī, el-Muʿcem, “nzl” md.)

SURELERİN İNİŞ (NÜZUL) SIRASI

İlk nazil olan Alak sûresinin beş ayetiyle Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in nübüvveti, fetretten sonra ilk olarak gelen Müddessir suresinin yedi ayetiyle de risaleti başlamıştır. Son nazil olan sûreler ise Maide ve Feth (Nasr) sûreleridir.

Aşağıdaki tabloda sureler iniş yani nüzul sırasına göre sıralanmıştır. Nüzul sırasına göre ilk sure Alak suresidir. Sonrasında sırası ile devam etmektedir. Aynı zamanda tabloda surelerin nerede indikleri de belirtilmiştir.

admin 195

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla