Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

“Allah Katında En Kötü İsim” Hadisi

“Allah Katında En Kötü İsim” Hadisi
“Allah Katında En Kötü İsim” Hadisi

Melikül emlak ne demektir? “Azîz ve Celîl olan Allah katında en kötü isim, Melikü’l-emlâk (melikler meliki) diye isimlendirilen kimsenin adıdır” hadisinde anlatılmak istenen nedir?

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Azîz ve Celîl olan Allah katında en kötü isim, Melikü’l-emlâk (melikler meliki) diye isimlendirilen kimsenin adıdır.” (Buhârî, Edeb 114; Müslim, Âdâb 20. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Edeb 62; Tirmizî, Edeb 66)

Hadisin Açıklaması

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, sahâbîleri çocuklarına koyacakları isimler hususunda uyarır, yeni doğan çocukların adlarını bazı kere kendisi koyar, bazı kere de konulmasını tavsiye ettiği isimleri onlara bildirirdi. Câhiliye döneminde konulan ve İslâm nazarında makbul olmayan isimlerin çocuklara verilmemesini ister, sahâbeden câiz olmayan isimlerle anılanların önceki adlarını uygun olanlarıyla değiştirirdi.

MELİKÜL EMLAK NE DEMEK?

Bu hadiste ad olarak konulması yasaklanan Melikü’l-emlâk’in anlamı, bütün mülklerin sahibi demektir. Mülkün tamamı Allah’ın olduğu için bir insana böyle ad verilmesi dinimizde câiz görülmemiş, haram kılınmıştır. Farsça’da bunun karşılığı şehinşâh (şâhinşâh)tır.

İmam Müslim’in bir başka rivayeti şöyledir: “Kıyamet gününde Allah Teâlâ’nın en fazla gazap edeceği en pis ve en kindar adam Melikü’l-emlâk adını alan kimsedir. Allah’tan başka melik yoktur.” (Müslim, Âdâb 21) Sadece bu ad değil, Rahman, Kuddûs, Hâlık, Cebbâr, Müheymin gibi Allah’a mahsus adların konulması da yasaklanmıştır. Çünkü böyle adlarda kula yakışmayan bir büyüklük vardır.

Ancak Abdurrahman, Abdülkuddüs, Abdülhâlık, Abdülcebbâr ve Abdülmüheymin gibi isimler konulması hem câiz hem de tavsiye edilmiştir.

Hadisten Öğrendiklerimiz

  1. Allah’tan başkasının adlandırılması câiz olmayan isimleri mahlûkattan birine vermek haram kılınmıştır.
  2. Allah’a mahsus adları insanlara isim olarak vermemek gerekir.
  3. Çocuklara Abdülmelik, Abdurrahman, Abdülkuddûs ve benzeri isimler konulması câiz olup bu adlar Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz tarafından teşvik edilmiştir.

ALLAH’IN İSİMLERİ ÇOCUĞA VERİLEBİLİR Mİ?

admin 162

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla