Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

Bir İnsan Düşünün | Okuma Parçası

Bir İnsan Düşünün | Okuma Parçası
Bir İnsan Düşünün | Okuma Parçası

Bir İnsan Düşünün

Emanete İhanet

“Ümmi Ebiha: Babasının annesi”

Bir insan düşünün: Hayatımda asla yalan söylememiş, sıddık olmuş. Emanete asla ihanet etmemiş el-emin olmuş DiniSohbeti.Net

 

Bir İnsan düşünün hayat
Bir İnsan düşünün hayat dinisohbeti.net

Bir insan düşünün: Hayatımda asla yalan söylememiş, sıddık olmuş. Emanete asla ihanet etmemiş el-emin olmuş. Hiçbir zaman puta tapmamış, Hanif olmuş. Hiçbir zaman adaletsizlik yapmamış, adil olmuş eşlerine asla vurmamış ve bunu yasaklamış, en hayırlı eş olmuş. İnsanlara hep hizmet etmiş, tabiata, hayvana, bitkiye zarar vermemiş, insan-ı kamil olmuş…

Resul-i Ekrem’in kendisine, “Ümmü Ebiha: Babasının annesi” diyerek iltifatta bulunduğu kızı Fatıma’dır ki bu münasebet bize baba-evlat ilişkisinin zirve noktasını göstermektedir. Hz.Fatıma, annesini Peygamber Efendimizin bu iltifatına nail olmuştu. Allah Resulü’nün merhamet dolu ilişkilerinin boyutu aslında özel bir araştır ma mevzu olacak kadar önemlidir.

o Evlilik hayatında hiçbir zaman ailesine karşı en ufak bir öfke ve şiddet göstermemiş; aksine Hz. Aişe validemizin rivayet ettiğine göre: “Sizin en hayırlınız, ailenize karşı hayırlı olandır. Ben aileme karşı hepinizden daha hayırlıyım.” buyurmuştur.

Başka bir hadiste sevgili peygamberimiz, eşleriyle şakalaşmış, bazen “Benle sohbet et ya Aişe! ” diyerek Aişe annenizle özel sohbetlerde bulunmuş, yarış ve gece yürüyüşleri yapmıştır. İnsanın mutluluğu noktasında evliliğin ve Saliha bir eşin ne derece önemli olduğunu vurgulamak için de: “Allah bir kimseye saliha bir hanım nasip etmiş ise ona dininin emirlerinin yarısını yerine getirmekte yardım etmiş demektir. Artık o ikinci yarısını eda etme hususunda Allah’a niyazda bulunsun” buyurmadı suretiyle adeta tüm çağlara ve günümüz insanına mesajlar göndermiştir.

O, vefakar bir akrabadır. O, Allah’ın gözetilmesi emrettiği akrabalık bağlarına, sıla-ı rahime çok özen gösteren, akrabalarını fırsat buldukça ziyaret edip onlara hediyeler götüren kadirşinas bir akrabadır.

Peygamberimize bir adam gelip; “Ben akrabalarımı ziyaret ediyorum, ama onlar beni ziyaret etmiyorlar.” dediğinde Hz. Peygamber: “Olsun, sen onları ziyarete devam ettiğin sürece Allah seninle beraberdir.” buyurmuştur.

O, aynı zamanda müşfik bir komşudur. O yüce resul, komşuyu da. akraba gibi görerek bu hususta şöyle buyurmuştur: “Komşusu aç olup da karnını doyuran kimse, mümin değildir.”

Böylece o, şefkat ve rikkatin en güzel örneklerini sunmuş, modern zamanların yalnızlaşan ve bencilleşen insanlık, komşuluk ve akrabalık anlayışlarına asırlar öncesinden mesajlar vererek çorak gönüllerimizi serinleten bir pınar olmuştur.

admin 217

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla