Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

Hızır’ın Hikayesi? Hızır’ın Hikayesi Mutlaka Okuyunuz

Hızır’ın Hikayesi? Hızır’ın Hikayesi Mutlaka Okuyunuz
Hızır’ın Hikayesi? Hızır’ın Hikayesi Mutlaka Okuyunuz

Kur’an-ı Kerim’de adı geçmemekle birlikte müfessirler tarafından Hızır’a ait olduğu kabul edilen Kehf suresindeki kıssa özetle şöyledir: Hz. Musa genç adamına iki denizin birleştiği yere ulaşmaya karar verdiğini söyler, bunun üzerine beraberce yola çıkarlar. İki denizin birleştiği yere varınca yanlarına aldıkları kurutulmuş balığı bir kenarda unutulalar, balık da canlanarak denize atlar.

Hızır’ın Hikayesi

Kur’an-ı Kerim’de adı geçmemekle birlikte müfessirler tarafından Hızır’a ait olduğu kabul edilen Kehf suresindeki kıssa özetle şöyledir: Hz. Musa genç adamına iki denizin birleştiği yere ulaşmaya karar verdiğini söyler, bunun üzerine beraberce yola çıkarlar. İki denizin birleştiği yere varınca yanlarına aldıkları kurutulmuş balığı bir kenarda unutularlar, balık da canlanarak denize atlar.

Bir müddet sonra Musa genç adamına azığı getirmesini söyler; fakat genç adam olup biteni hatırlayarak daha önce bunu Musa’ya bildirmeyi unuttuğu için üzüntüsünü dile getirir. Bunun üzerine Musa aradıkları yerin orası olduğunu söyler ve geriye dönerler. Burada kendisine Allah tarafından “rahmet ve ilim” verilmiş olan salih bir kul ile karşılaşırlar.

Musa, sahip olduğu ilimden kendisine de öğretmesi için onunla arkadaş olmak istediğini söyler; Kur’an’ın adını bildirmediği bu kişi, iç yüzüne vakıf olamayacağı olaylar sebebiyle teklifi kabul eder. Musa’nın bu şarta uyaacağına dair söz vermesi üzerine yolculuğa başlarlar.

Bu zat önce bindikleri gemiyi deler, arkasından bir çocuğu öldürür, daha sonra uğradıkları bir kasabanın halkı kendilerini misafir etmediği halde orada yıkılmak üzere olan bir duvarı düzeltir.

Bu üç olayın her birinde Musa arkadaşına davranışlarının sebebini sorar; arkadaşı da, “Ben sana benimle beraber olmaya sabredemezsin demedim mi?” diye uyarıda bulunur. 

Musa özür dileyip yolculuğa devam etmelerini ister. Salih kul, ve ikinci olaylardan sonra Musa’nın Allah’ın emriyle yaptığını söyler. Bu kıssadaki üç kişiden sadece Musa’nın adı zikredilirken iki kişiden biri “genç adam” diye geçer.

Hızır Aleyhi selam

Hazreti Hızır Aleyhi selam da çok büyük dua ile dua etti, ismi azam ile dua etti.

Rivayet edildiğine göre yaptığı dua şöyleydi: “Bismillah Maşallah La Kuvvete İlla Billah, Maşallah Külli Nimetin Maşallah Maşallah külli Nimetin Minallah Maşallah Elhayrü Küllimi Biyedillahi Maşallah La Yüsrüsüne İllallah”

Allah’ın ismiyle başlarım, Allah neyi dilerse o olur. Kuvvet ve kudret ancak Allah’ındır. Allah neyi dilerse o olur. Her nimet Allah’tandır.

Allah neyi dilerse o olur Hayrın tamamı Allah’ın kendi kudretindendir Allah neyi dilerse o olur Fenalıkları insanlardan defeden ancak Allah Teala’dır.

Hızır Aleyhi selam yaptığı bu duanın neticesi ile kendisine Ab-ı hayat suyunun yeri gösterildi ve bu sudan içinde kıyamete kadar ömrü uzatılmış oldu.

Böylece Hz. Muhammed (s.a.v)’ın ümmetinden olma şerefine nail oldu.

Selam ve dua ile

 

 

admin 249

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla