Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

Kur’an Okumanın Mekruh Olduğu Durumlar

Kur’an Okumanın Mekruh Olduğu Durumlar
Kur’an Okumanın Mekruh Olduğu Durumlar

Sabah namazı vakti çıktıktan sonra işrak vaktine kadar Kur’an-ı Kerim okumak, zikir ve dua gibi ibadetlerle meşgul olmak mekruh mudur?

SABAH NAMAZI VAKTİ ÇIKTIKTAN SONRA KUR’AN OKUNUR MU, ZİKİR ÇEKİLİR VE DUA EDİLİR Mİ?

Kur’an okumak bir ibadettir. İbadetlerle ilgili hükümler; tevkîfî olduğundan, yani gerek farz oluş gerekçeleri gerekse uygulamalarının her yönüyle akılla bilinmesi mümkün olmadığından, Kur’an ve sünnette haber verilen hükümlere tâbidir.

Kur’an Okumanın Mekruh Olduğu Durumlar

Kur’an okumanın yasaklandığı bir vakit, âyet ve hadislerde geçmediğinden dolayı, mutlak olarak bir vakitte Kur’an okumanın yasak olduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak kaynaklarda Kur’an okumanın mekruh olduğu bazı özel durumlardan bahsedilmiştir. Bunlar;

  1. Namaz kılarken kıyamın dışındaki durumlarda,
  2. Cemaatle kılınan namazlarda imama uyulması hâlinde,
  3. Minberde okunan hutbeyi dinlerken,
  4. Uykulu olup, Kur’an okumakta zorlanılması durumunda. (Bkz. Müslim, Salât, 207; Sâlâtü’l-Müsâfirîn, 223; Merğînânî, el-Hidâye, I, 359-360)

Hadislerde Hz. Peygamber’in (s.a.s.) sabah namazını kıldıktan sonra güneş doğuncaya kadar oturduğu yerden kalkmadığı (Müslim, Mesâcid, 287); bazı rivayetlerde bu oturuş esnasında Allah’ı zikrettiği rivayet edilmiştir. (Taberânî, el-Mu‘cemü’s-Sağîr, II, 293) Buna binaen sabah namazından sonra Kur’an okumak da dâhil olmak üzere zikir ile meşgul olmak mekruh değil, aksine müstehaptır.

admin 141

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla