Sosyal medya hesaplarımızı hemen takip edin.
Sohbet Girişi
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Kategoriler
Sizin İçin
Popüler Yazılar

Çocuklar Oruca Nasıl Alıştırılır?

Çocuklar Oruca Nasıl Alıştırılır?
Çocuklar Oruca Nasıl Alıştırılır?

Çocuklara oruç kaç yaşından itibaren tutturulmalı? Orucun farz olma yaşı kaçtır? Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım cevaplıyor.

Hz. Peygamber -aleyhissalatü vesselam- anne ve babalara çocuklarının dini eğitimlerini ihmal etmemelerini sıkı sıkıya tembih etmiştir. Burada anne ve babaların çocuklarının maddi hayatıyla ilgilenme vazifelerinin yanında onların manevi gelişimleriyle ilgilenmelerine de dikkat çekilmiştir. Efendimiz -aleyhissalatü vesselam- 7 yaşına gelmiş olan çocuğa namaz eğitiminin ciddi ciddi verilmesi gerektiğini söylüyor. Elbette evinde namaz kılınan çocuk 1 yaşında, 2 yaşında iken bile anne ve babasının namaz kılışlarını taklid edecek, onlar gibi rükuya, secdeye eğilmeye çalışacaktır. Fakat bu çocuksa çocukça, bebekçe bir taklittir, davranıştır. Aslı itibariyle çocukların namazla ilgili ibadetleri, ritüelleri daha güzel nasıl yapabileceklerine dair ezberlemeleri gereken sureleri ezberlemeleri, tesbihatı ezberlemeleri, namaz hareketlerini tam olarak bellemeleri şeklinde anlaşılmaktadır.

Efendimiz -aleyhissalatü vesselam- 7 yaş ile 10 yaş arasındaki üç senelik dönemi namaz eğitiminin tamamlanması gereken bir periyod olarak değerlendirmektedir. Böylelikle çocuk dini hayatının ilk evresini geçirmek, yaşamak durumundadır. Bu evre sadece namazla alakalı bir evre değildir. Bütün ibadetlerimizle ilgili bir evredir. Çocuklar 10 yaşlarına kadar bütün ibadetlerin bir yönüyle onların hayatına girmesi gerekir. Ama ibadet denildiğinde asıl akla gelen namaz olduğu için Efendimiz -aleyhissalatü vesselam- namaza vurgu yapmaktadır. Namazın önemini belirtmektedir. Nitekim namaz dünde beş vakit icra ettiğimiz bir ibadettir. Ama oruç gibi sair ibadetlerimiz ise senede bir defa karşımıza çıkan ibadetlerdir. Gerçi oruç ibadeti senede bir ay, 30 gün olarak yerine getirdiğimiz, ifa ettiğimiz bir ibadettir. Dolayısıyla 7 ile 10 yaş arasında çocuklarımızı oruca alıştırmamız gerekmektedir. Oruca alıştırmak denilirken elbette oruç ibadetinin namaz ibadetinden biraz farklı bir yönü var. 

Oruç açlık ve susuzlukla yerine getirilen bir ibadet olduğu için çocuklarımızın bünyelerinin de buna tahammil olması gerekir. Onun için tam gün oruç tutturmak sıkıntı olabilir diye bizim Anadolu medeniyetimizin bir ifadesi “Tekne Orucu” diye. Çocuğun ya öğleye kadar oruç tutması ya da öğleden akşama kadar oruç tutması şeklinde gerçekleşmektedir.

admin 145

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *

Copyright © 2024 - Tüm hakları saklıdır. Dinisohbeti.net islami sohbet sitesi AsBuLuT_CINN.
 
Araç çubuğuna atla